GMINA ZGIERZ
Gminaofertyurzadbipprzetargi
Położenie Gminy

 
Gmina Zgierz na mapie Polski

      Gmina Zgierz jest pod względem powierzchni (ok. 20.000 ha) jedną z największych gmin polskich i największą w województwie łódzkim. Usytuowana jest w północnej części województwa łódzkiego. Jej północna granica w okolicach Gieczna przebiega w odległości 5 km od geograficznego środka Polski.
    

 
Gmina Zgierz na mapie województwa łódzkiego


Do centrum Łodzi najbliżej jest z miejscowości Łagiewniki Nowe – 12,5 km, a najdalej z miejscowości Gieczno – aż 29 km.

     Gmina graniczy: od południa z miastami Łódź i Zgierz, od zachodu z gminami Aleksandrów i Parzęczew; od północy z gminami Ozorków i Piątek; od wschodu z gminami Głowno i Stryków. 

 
Gmina Zgierz na mapie powiatu zgierskiego

     Łącząc najbardziej wysunięte punkty na mapie Gminy otrzymamy jej środek, który znajduje się w miejscowości Dzierżązna.
Centralne położenie Gminy, bezpośrednie sąsiedztwo aglomeracji łódzkiej sprawiło, że posiada ona dogodną lokalizację komunikacyjną zarówno krajową, jak i międzynarodową. 

     Na obecną sieć drogową największy wpływ ma droga nr 1 łącząca Gdańsk z Cieszynem i będąca zarazem częścią szlaku komunikacyjnego Skandynawia–Bałkany.

     Szczególne znaczenie dla Gminy ma oddana do użytku w lipcu 2006 r. autostrada A2, która połączy wschodnią i zachodnią granicę Polski na trasie Świecko – Września – Stryków – Kukuryki. Przebiega ona przez Gminę na ok. 16 kilometrowym odcinku, łącząc Stryków (Gmina Stryków) z Wartkowicami (Gmina Wartkowice) i dalej z Poznaniem.
Na terenie Gminy zlokalizowane są dwa węzły komunikacyjne: Emilia i Zgierz, umożliwiające połączenie autostrady z publiczną siecią drogową.

Gmina Menu: