Inwestycja w siebie dzisiaj, szansą na lepsze jutro


 

 

Nowa forma pomocy rodzinom


Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach projektu „Inwestycja w siebie dzisiaj, szansą na lepsze jutro” w 2011 r. wprowadził nową formę pomocy rodzinom w rozwiązywaniu ich problemów, wykorzystując metodę pracy zwaną Konferencja Grupy Rodzinnej (KGR). Dziesięć rodzin uczestniczących w projekcie zostanie objętych pomocą w tej formie.

KGR jest metodą opracowaną przez Fundację „Nadzieja dla Rodzin” i stosowaną przez GOPS we współpracy z Fundacją. Jest to metoda pracy z rodziną znajdującą się w sytuacji kryzysowej. Angażując w rozwiązanie problemu jak największą liczbę członków rodziny i osób jej bliskich, wykorzystuje się potencjał i zdolności, jakie mają poszczególni jej członkowie. KGR jest szansą daną rodzinie, jako pierwszej instytucji odpowiedzialnej za nią samą, na podjęcie samodzielnej próby zmierzenia się z problemem, często przed ingerencją ze strony zewnętrznych instytucji. Takie podejście daje większą gwarancję, że wypracowany model wsparcia rodziny przyniesie spodziewane efekty. Wiele rodzin zasługuje na to, by przed interwencją ze strony pomocy społecznej czy sądu otrzymać szansę na zmierzenie się z problemem we własnym gronie. Konferencja Grupy Rodzinnej opiera się na przekonaniu, że poszczególni członkowie rodziny są połączeni specyficznymi więzami emocjonalnymi, które są nieosiągalne dla osób spoza kręgu rodziny. Rodzina posiada informacje, których osoba spoza jej kręgu może nigdy nie uzyskać - włączając w to rodzinne sekrety, często bezpośrednio związane z sytuacją kryzysową. W KGR rodzina jest spostrzegana jako „ekspert”. Obejmuje swym działaniem całe środowisko rodzinne. W rozwiązanie problemu angażowane są wszystkie osoby w różny sposób związane z rodziną. Osoby do uczestnictwa w projekcie kieruje pracownik socjalny, który zgłasza również rodzinę do pomocy w formie KGR. Następnie Fundacja „Nadzieja dla Rodzin” przydziela koordynatora.

Pierwsza Konferencja Grupy Rodzinnej odbyła się w sali udostępnionej przez Dyrektor Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Słowiku. Przedstawiciele szkoły już na etapie przygotowania konferencji wykazali duże zaangażowanie w projekt i zaoferowali pomoc, za co składamy gorące podziękowanie. Zbigniew Piechocki, jako koordynator Fundacji, wspomagał rodzinę w przygotowaniu spotkania, pomógł ustalić listę zaproszonych gości, czas i miejsce spotkania. Spotkanie składało się z trzech etapów. Pracownik socjalny - Małgorzata Milczarek przedstawiła problem rodziny. Zaprezentowała mocne strony rodziny, ale także obawy, jakie niesie zaistniała sytuacja. Celem było przedstawienie rodzinie możliwie pełnej informacji o jej sytuacji. Opinię o sytuacji rodziny wyraził również kurator sądu rodzinnego pełniący nadzór nad rodziną oraz przedstawiciel szkoły. Uczestnicy konferencji zostali zobowiązani do sporządzenia planu pomocy rodzinie, uwzględniając zwłaszcza zapewnienie bezpieczeństwa dziecku. Następnie pracownik socjalny, koordynator i inne niespokrewnione osoby opuściły pomieszczenie, w którym pozostali tylko członkowie rodziny. Wynikiem pracy rodziny jest plan, który ma służyć poprawie trudnej sytuacji, w jakiej się znalazła rodzina. Plan został zaakceptowany przez pracownika socjalnego i obecnie znajduje się w fazie realizacji. Działania poszczególnych jej członków są na bieżąco monitorowane zarówno przez pracownika socjalnego, jak i samą rodzinę. Przekazanie rodzinie części funkcji kontrolnej stanowi większą szansę na powodzenie realizacji zobowiązań.

Ponadto w ramach projektu każda rodzina jest objęta także specjalistyczną pomocą psychologiczną, prawną i doradztwem zawodowym, aby jak najlepiej pokonywać trudności życia codziennego.


Małgorzata Bibel
koordynator projektu

Data publikacji: 2011-07-01 08:55