Nasza historia

__________________________

RYS HISTORYCZNY OSP w BIAŁEJ

     Z chwila odzyskania przez Polskę niepodległości w 1919 roku społeczeństwo wsi Biała i mieszkańcy okolicznych wiosek doceniając potrzebę walki z pożarami poparli inicjatywę Edmunda Sereczyńskiego o powołaniu do życia Ochotniczej Staży Pożarnej w Białej. W skład pierwszego zarządu weszli :

Prezes Ignacy Biernaciak
Naczelnik Edmund Sereczyński
oraz Ignacy Pijanowski i Andrzej Jurkowski

   Z czasem zarząd zmieniał się i do jego składu kolejno dochodzili nowi członkowie :

  - Józef Klimkiewicz

  - Lucjan Złotowski

  - Konstanty Bartoszek

   Z chwilą powołania do życia OSP w Białej, jednostka nie dysponowała żadnym majątkiem jednak dzięki ofiarności społeczeństwa oraz dużego wkładu własnego członków straży stopniowo dochodziło do wyposażania w niezbędny sprzęt. W tym czasie druhowie wybudowali niewielkich rozmiarów strażnicę. Posiadanie własnej remizy jak również pozyskiwanie coraz to nowszego sprzętu miało niebagatelny wpływ rozwój działalności. Pod koniec lat dwudziestych straż, odkupiła część drewnianego budynku.

  W latach trzydziestych działalność OSP charakteryzuje się coraz to nowszymi inicjatywami. Zostaje zakupiony pierwszy sztandar, do zakupionej części drewnianego budynku zostaje dobudowana sala, która do dnia dzisiejszego działa. Dokupiono również sprzęt, drabinę Szczerbowskiego i kompletne umundurowania. Liczebność członków wahała się od 20 do 30 druhów czynnych. Działalność OSP została przerwana we wrześniu 1939r. W tym czasie jak i w latach późniejszych z rąk hitlerowskich okupantów zginęli członkowie zarządu: Feliks Pijanowski, Lucjan Złotowski, Karol Kozielski, Stanisław Politański, a także druhowie: Aleksander Niewiadomski, Stanisław Lewandowski, Andrzej Pawlak, oraz 11 członków wspierających.   

   Nasza jednostka poniosła w okresie okupacji największe straty w ludziach na terenie woj. Łódzkiego. Zniszczony został w tym czasie sztandar (do dziś zachował się tylko oryginalny drzewjec), sprzęt, oraz wszelka dokumentacja. Z tej przyczyny relacje z tego okresu oparta jest na wspomnieniach żyjących druhów i najstarszych mieszkańców Białej.

  Reaktywowanie straży w Białej nastąpiło kilka tygodni po zakończeniu wojny. W skład nowego zarządu weszli: Jan Lewandowski, Jan Wieczorek, Jan Stelmasiak, Stanisław Kowalski i Józef Lewandowski. W tym czasie straż posiadała sprzęt który został odzyskany po okupancie. W roku 1947 otrzymaliśmy z Komendy Powiatowej w Brzezinach pierwszą motopompę M-400. W 1950 r . został zakupiony sztandar, symbol wokół którego skupia się życie organizacyjne jednostki. W tym okresie straż została wyposażona w samochód bojowy, motopompę M-800 i osprzęt. Za kadencji kolejnego zarządu w latach 1964-71 przeprowadzono remont sali, oszalowanie budynku, pomalowano go wewnątrz i na zewnątrz. Kolejny zarząd kontynuuje dalszą konserwacje obiektów OSP, wybudowano zbiornik p-poż. W 1975 r. Zostało dobudowane pomieszczenie do istniejącej sali, wykonano szereg prac społecznych w remizie jak również na terenie należącym do naszej jednostki. W tym samym roku nasza jednostka przechodzi pod Komendę Rejonową Straży Pożarnej  w Zgierzu. Od tej jednostki oraz Komendy Wojewódzkiej w Łodzi otrzymujemy w latach 1975-80 dalsze wyposażenie p-poż. Stajemy się coraz bardziej zmechanizowaną jednostką. W 1978 r. Otrzymaliśmy nowocześnie wyposażony samochód strażacki ,, star ”. rok 1980 przyniósł od dawna   oczekiwaną nadzieję na wybudowanie strażnicy.

   W maju 1981 r zaczynają się działania mające na celu zgromadzenie niezbędnej dokumentacji do rozpoczęcia budowy. Pod koniec 1983 r powołano Społeczny Komitet Budowy. W jego skład wchodzą: Stanisław Groszkowski, Zygmunt Jędrzejczak,  Władysław Jóźwjak, Mieczysław Konczarek, Henryk Kozielski, Stefan Malinowski, Zygmunt Złotowski, Marian Niewiadomski, Henryk Tomczak. Nadzór nad budową oraz dokumentacją przyjmuje inż. Edmund Białoskurski. 9 grudnia 1983 r ustalono termin rozpoczęcia budowy na 12 grudnia 1984 r. 22 lipca 1987 r nastąpiło uroczyste oddanie obiektu. W owym czasie był to najnowocześniejszy obiekt na terenie gminy i jeden z nowocześniejszych na terenie województwa Łódzkiego. Przez kolejne lata jednostka udanie prowadzi swoją działalność uczestnicząc w wielu akcjach. Z upływem czasu zmienia się również sprzęt będący na naszym stanie. Wspomniany Star 25 został wymieniony na wóz bojowy GBM Star 244, ten z kolej na pojazd GCBA Jelcz. W roku 2001 dzięki pomocy Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi  udało nam się zgromadzić niezbędne środki do zakupu fabrycznie nowego pojazdu typu SLRT marki Lublin. Komenda Wojewódzka OSP w Łodzi doceniając nasze starania wspiera nas niezbędnymi środkami pieniężnymi i pomaga w wyposażeniu pojazdu w sprzęt ratownictwa drogowego firmy ,,LUKAS” oraz pompę pływającą  ,, NIAGARA ”. Dalsze lata to nieustanny wysiłek druhów , którzy wkładają dużo pracy w to aby nasza jednostka funkcjonowała bez zarzutów. W 2008 roku został pomalowany budynek strażnicy z zewnątrz oraz sala wewnątrz. Jednostka aktywnie uczestniczy w życiu społecznym wsi jak również gminy Zgierz biorąc udział w różnego rodzaju uroczystościach i imprezach kulturalnych.

   Obecny skład zarządu przedstawia się następująco:

Prezes Przemysław Lewandowski
vice prezes Marian Niewiadomski
vice prezes Jan Adamczyk
Naczelnik Arkadiusz     Złotowski
zastępca naczelnika Jan Adamczyk 
skarbinik Piotr Gadomski
gospodarz Krzysztof Lewandowski
sekretarz Piotr Adamczewski
kronikarz Robert Kulesza