EFS
Europejski Fundusz Społeczny (EFS) to jeden z czterech funduszy strukturalnych istniejących w Unii Europejskiej.

 Powołany został w celu wspierania wspólnotowej polityki społecznej. Finansuje on działania państw członkowskich na dwóch płaszczyznach: przeciwdziałania bezrobociu oraz rozwoju zasobów ludzkich. Kształt i zasady funkcjonowania EFS w każdym z państw członkowskich zależą od ich potencjału społecznego i gospodarczego. Każde działanie finansowane z EFS opiera się na CZTERECH FILARACH, które stanowią trzon Europejskiej Strategii Zatrudnienia:

1. zwiększenie zdolności do zatrudnienia - to działania na rzecz zwiększenia szans wszystkich obywateli do znalezienia oraz utrzymania pracy

2. rozwój przedsiębiorczości - to działania na rzecz powstawania i rozwoju nowych firm

3. ułatwianie warunków prowadzenia przedsiębiorstw - to znoszenie barier działania i funkcjonowania firm,tak aby sprzyjać tworzeniunowych miejsc pracy

4. wyrównywanie szans - to działania zmierzajace do zapewnienia równego dostępu wszystkich obywateli do rynku pracy Rada Europejska wyznacza Europejskiemu Funduszowi Społecznemu najważniejsze zadania tzw. OBSZARY WSPARCIA. Szczegółówo określają one cele Funduszu oraz te działania, które mogą otrzymać wsparcie ze strony Funduszu.

Jest pięć obszarów wsparcia:

1. Aktywna polityka rynku pracy mająca na celu przeciwdziałanie i zapobieganie bezrobociu, przeciwdziałanie zjawisku długotrwałego bezrobocia zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, ułatwianie ponownej integracji długotrwale bezrobotnych z rynkiem pracy, a także wspieranie integracji zawodowej ludzi młodych oraz osób powracających na rynek pracy po okresie nieobecności na nim. Projekty w tej dziedzinie obejmują następujące usługi: * szkolenie i przekwalifikowanie * poradnictwo zawodowe, pośrednictwo pracy i informacja zawodowa * staże i praktyki zawodowe * dofinansowywanie zatrudnienia

2. Przeciwdziałanie zjawisku wykluczenia społecznego mające na celu ograniczenie zjawiska marginalizacji społecznej i zwiększenie równości szans w dostępie do rynku pracy dla wszystkich.

3. Kształcenie ustawiczne mające na celu podwyższanie i utrzymywanie zdolności do zatrudnienia, co wymaga dzisiaj ciągłego kształcenia i aktywności zawodowej.

4. Doskonalenie kadr oraz rozwój przedsiębiorczości poprzez promocję wykwalifikowanej, przeszkolonej i zdolnej do adaptacji do zmiennych warunków rynku pracy kadry pracowniczej, popieranie innowacyjności i potencjału adaptacyjnego w zakresie organizacji pracy, rozwijanie przedsiębiorczości oraz warunków sprzyjających tworzeniu miejsc pracy i podwyższaniu kwalifikacji, rozwój potencjału ludzkiego w sferze badań, nauki i technologii. 5. Aktywizacja zawodowa kobiet włącznie z możliwością rozwijania kariery zawodowej, zwiększeniem dostępu kobiet do nowych miejsc pracy, pomocą w uruchamianiu działalności gospodarczej, a także działania zakładające zmniejszenie dysproporcji których podstawą jest dyskryminacja ze względu na płeć.

Europejski Fundusz Społeczny finansuje konkretne i czasowo określone projekty. Środki z EFS są kierowane tylko na realizację projektów posiadających szczegółowo wyznaczone cele, etapy realizacji oraz przewidywane efekty. Środki EFS przeznaczone są na porady, pośrednictwo pracy oraz na wykonanie konkretnych, ustalonych i szczegółowo zaplanowanych zadań.

 Europejski Fundusz Społeczny może przyczynić się do rozwiązywania w Polsce problemów rozwojowych, gospodarczych i społecznych, zwłaszcza w sytuacji: * spadku zatrudnienia * wzrostu bezrobocia * ciągle trwających procesów przemian i restrukturyzacji * rosnącej konkurencji i wzrostu znaczenia wiedzy i umiejętności, jako warunków rozwoju przedsiębiorstw. 

W chwili obecnej w OSP BIAŁA realizowany jest projekt EFS

 pt.” Strażak myszy się nie boi” współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach.

Działanie 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.