GMINA ZGIERZ
Gminaofertyurzadbipprzetargi
Indywidualność siłą - 2012-2013

 

Projekt „Indywidualność siłą” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 


Gmina Zgierz podpisała umowę z Samorządem Województwa Łódzkiego 
o przyznanie dofinansowania na realizację projektu edukacyjnego „Indywidualność siłą" 
 

„Indywidualność siłą ” – to kolejny projekt realizowany w gminie Zgierz, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W styczniu 2012 roku Gmina Zgierz podpisała umowę z Samorządem Województwa Łódzkiego o przyznanie dofinansowania z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na realizację tego projektu w kwocie 217.000 zł.

Dzieci uczęszczające do klas I-III w siedmiu szkołach prowadzonych przez gminę Zgierz zostaną objęte dodatkową pomocą pedagogiczną w celu przełamania barier występujących u nich w procesie nauczania. Pomoc otrzymają uczniowie wymagający wsparcia w zakresie zwalczania zaburzeń mowy, wyrównywania braków edukacyjnych dotyczących czytania, pisania, nauki matematyki, przełamywania barier w komunikacji społecznej oraz uczniowie u których występują wady postawy. W ramach projektu będą prowadzone również zajęcia rozwijające przejawiane przez dzieci zdolności: od matematyczno - przyrodniczych po plastyczne, muzyczne, teatralne i sportowe. Podczas zajęć będzie realizowany program dostosowany do indywidualnych potrzeb uczniów, aby rozbudzić drzemiący w nich potencjał edukacyjny.

W siedmiu szkołach prowadzonych przez gminę Zgierz zostaną przeprowadzone 33 zajęcia dodatkowe obejmujące: terapię pedagogiczną, logopedię, zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze z edukacji polonistycznej i matematyki, zajęcia korekcyjno- kompensacyjne dla dzieci z trudnościami w czytaniu i pisaniu, socjoterapia oraz zajęcia na basenie dla dzieci z wadami postawy. Oprócz tego będą odbywały się również zajęcia rozwijające uzdolnienia uczniów: matematyczno – przyrodnicze, humanistyczne, plastyczne, taneczno-ruchowe, teatralno – recytatorskie, muzyczne oraz sportowe.

W projekcie będzie uczestniczyło 194 uczniów, którzy zostali wytypowani na podstawie przeprowadzonej w każdej szkole diagnozy potrzeb edukacyjnych jej uczniów. Zajęcia będą odbywały się przez 3 kolejne semestry szkolne: rozpoczną się w lutym 2012 roku i zakończą się w czerwcu 2013 roku.

W ramach projektu zostaną również zakupione pomoce dydaktyczne (książki, ćwiczenia oraz gry edukacyjne ), meble i sprzęt komputerowy. Otrzymają je 4 szkoły, które wymagają polepszenia warunków realizacji zajęć uczniów uczestniczących w projekcie, aby uczynić zajęcia edukacyjne efektywnymi i bardziej interesującymi.

Biuro Projektu, funkcjonujące w Urzędzie Gminy Zgierz, kieruje wdrażaniem projektu i systematycznie współpracuje ze szkołami w nim uczestniczącymi.

J.A.

  


 Spotkanie inaugurujące realizację projektu edukacyjnego
„Indywidualność siłą” w gminnych szkołach

Kliknij na zdjęcie, aby przejść do galerii


14 lutego 2012 r. w Urzędzie Gminy Zgierz odbyło się spotkanie inaugurujące realizację w gminnych szkołach projektu edukacyjnego pn. „Indywidualność siłą”.

W zajęciach dodatkowych, skierowanych do dzieci mających zarówno problemy w nauce, jak i uzdolnionych, uczestniczy 194 uczniów z klas I-III szkół podstawowych w Besiekierzu Rudnym, Białej, Dąbrówce Wielkiej, Giecznie, Grotnikach, Słowiku i Szczawinie. Uczniowie uczestniczący w projekcie wytypowani zostali na podstawie diagnozy przeprowadzonej przez specjalne zespoły powołane do tego celu w poszczególnych szkołach.

Prowadzone są zajęcia logopedyczne, terapii pedagogicznej, socjoterapii, zajęcia dla dzieci z trudnościami w czytaniu i pisaniu, wyrównawcze z języka polskiego i matematyki, zajęcia na basenie korygujące wady postawy oraz zajęcia rozwijające różnorakie uzdolnienia i zainteresowania uczniów (plastyczne, muzyczne, taneczno-ruchowe, teatralno-recytatorskie, humanistyczne, matematyczne, przyrodnicze, sportowe).

W realizację projektu zaangażowanych jest kilkadziesiąt osób: pracownicy kilku referatów Urzędu Gminy Zgierz (biuro projektu mieści się w Referacie Rozwoju i Promocji Gminy) oraz dyrektorzy szkół i blisko 30-osobowa kadra nauczycieli prowadzących zajęcia w szkołach. Podczas spotkania inaugurującego projekt omówiono m.in. sposób prowadzenia dokumentacji związanej z realizacją projektu (kart oceny ucznia, dzienników zajęć).

Projekt realizowany będzie przez trzy kolejne semestry i zakończy się w czerwcu przyszłego roku.

M.K.
 

Gmina Menu: