Majowa integracja


Kilkaset osób uczestniczyło 23 maja 2010 r. na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Dzierżąznej w imprezie plenerowej, której głównym przesłaniem było kultywowanie tradycji ludowych. Na dużych i małych mieszkańców gminy czekało wiele atrakcji. Wystąpiły zespoły folklorystyczne, twórcy ludowi prezentowali swój dorobek artystyczny, wspominano ginące zawody związane z gospodarstwem wiejskim, kowal wykuwał podkowy, a panie z KGW częstowały wiejskimi specyjałami. Przeprowadzono również pokazy udzielania pierwszej pomocy oraz sprzętu strażackiego. W konkursach i turniejach wzięły udział m.in. reprezentacje Ludowych Klubów Sportowych i Ochotniczych Straży Pożarnych. Impreza odbyła się w ramach projektu pn. „Majowa integracja” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.



Majówkową imprezę zainaugurowali Wójt Gminy Zgierz Zdzisław Rembisz oraz Koordynator projektu „Majowa integracja” - Wioleta Głowacka.


NA DUŻEJ SCENIE


Wystąpiły zespoły ludowe i młodzieżowe doskonale znane gminnej społeczności: Zespół Śpiewaczy "Giecznianki" z kapelą ludową, Zespół Pieśni i Tańca "Szczawiniacy" oraz chór "Słowikowe Trele" ze Słowika. Gorąco przyjęte przez publiczność w Dzierżąznej zostały gwiazdy imprezy: Sławek Lisowski z zespołem i rockowa grupa De Facto.

 

 

  

  


  

   

   


WYSTAWCY


W alei parkowej w pobliżu sceny swój dorobek artystyczny prezentowali twórcy ludowi: Anna Głowacka (haft), Mirosława Stefaniak (wycinanka łowicka), Bożena Szymczak (papieroplastyka), Włodzimierz Wieczorek (rzeźba w drewnie) i Teresa Włodarek (koronkarstwo). Można było nie tylko obejrzeć wystawę ich prac, przyjrzeć się procesowi powstawania dzieł, ale również uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez twórców. 

  
 
   


W pobliżu stawu, zwiedzających przyciągała wystawa tradycyjnego sprzętu gospodarstwa wiejskiego. O ginących zawodach (kołodziej, rymarz, kowal, bednarz, kosiarz, podbieracz, miotlarz, koszykarz, gospodyni domowa, stelmach) opowiadał Zbigniew Hauke - Prezes Stowarzyszenia Agroturystycznego Ziemi Zgierskiej.

   


Z kolei Grzegorz Kociszewski (członek SAZZ) - wystawca sprzętu kowalskiego i wyrobów kowalskich, zachęcał do zmierzenia swoich sił i własnoręcznego wykucia małej podkowy.

   



WIEJSKIE PRZYSMAKI


Na głodnych i spragnionych czekały w Sali Szklanej przysmaki przygotowane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich w Białej, Grotnikach-Ustroniu, Kęblinach, Lorenkach, Łagiewnikach Nowych, Proboszczewicach, Szczawinie i Wypychowie. 

 


POKAZY


Samochody strażackie prezentowali druhowie z OSP w Białej, Ustroniu-Grotnikach i Dąbrówce Wielkiej oraz strażacy z PPSP w Zgierzu.

  
  


Pokaz udzielania pierwszej pomocy przez ratowników medycznych.

   
  



KONKURSY I TURNIEJE

Prowadząca imprezę Lucyna Lenart zapraszała ze sceny do udziału w licznych konkursach. Na zdjęciach rzut kaloszem i wałkiem na odległość oraz karaoke.

   
  
  
 
 

W turnieju rekreacyjnym uczestnicy mieli do pokonania 6 konkurencji: rzut piłką lekarską, rzut piłką do kosza, rzut podkową do celu, rzut do celu - szczur, unihokej, ping-pong.
Dyplomy za udział w turnieju odebrało 18 zawodników: Dominika Szymańska (188 pkt), Dominika Tomczyk (113 pkt), Aleksandra Zych (107 pkt), Jakub Mirowski (104 pkt), Jakub Sibilski (102 pkt), Mikołaj Majchrzak (99 pkt), Katarzyna Zagórska (99 pkt), Marcel Mirowski (98 pkt), Alina Draczyńska (97 pkt), Emilia Jatczak (95 pkt), Dobrochna Dobrzyńska (94 pkt), Adrian Tomczak (83 pkt), Kacper Mirowski (79 pkt), Przemysław Tomczak (77 pkt), Natalia Jatczak (61 pkt), Mateusz Modrak (59 pkt), Anna Kosiewicz (25 pkt), Monika Kosiewicz (25 pkt).

   
  
   
    
   


W turnieju w mini piłkę nożną wystartowało 7 drużyn - reprezentacji Ludowych Klubów Sportowych i Ochotniczych Straży Pożarnych:
1. OSP Biała, OSP Ustronie-Grotniki, OSP Szczawin
2. OSP Dąbrówka Wielka
3. LKS Słowik (2 drużyny)
4. WUKS Rosanów
5. LKS Błękitni Ciosny
6. LKS Start Szczawin
Puchar za zdobycie I miejsca trafił w ręce zawodników WUKS Rosanów. Na podium stanęły również drużyny LKS Słowik - II miejsce i OSP Dąbrówka Wielka - III miejsce.

  
  
   



PODSUMOWANIE

Wójt Gminy Zgierz oraz Koordynator projektu podziękowali za udział w projekcie „Majowa integracja" oraz wsparcie podczas jego przygotowania i realizacji zawodnikom i trenerom klubów sportowych LKS Słowik i WUKS Rosanów, druhom z Ochotniczych Straży Pożarnych w Białej, Dąbrowce Wielkiej, Dzierżąznej, Kęblinach, Szczawinie i Ustroniu-Grotnikach, paniom z Kół Gospodyń Wiejskich w Białej, Grotnikach-Ustroniu, Kęblinach, Lorenkach, Łagiewnikach Nowych, Proboszczewicach, Szczawinie i Wypychowie, przedstawicielom Stowarzyszenia Agroturystycznego Ziemi Zgierskiej oraz zespołom ludowym „Giecznianki”, „Szczawiniacy” i chórowi „Słowikowe Trele”.

(M.K.)

Data publikacji: 2010-05-25 09:54