Dożynki Gminne 2012




Kliknij na zdjęcie, aby przejść do galerii

Fotorelacja na stronie Gminnego Ośrodka Kultury dostępna tutaj

Ostatnia niedziela sierpnia jest co roku wielkim świętem dla rolników z Gminy Zgierz. W tym dniu świętują oni zakończenie żniw, zwane dożynkami.
Święto plonów to pradawny słowiański obyczaj, sięgający czasów przedchrześcijańskich, poświęcony zbiorom zbóż. W jego trakcie dziękuje się za plony i prosi o jeszcze lepsze w przyszłym roku.
 
Mieszkańcy, goście i gospodarze Gminy Zgierz już po raz osiemnasty spotkali się w Gminnym Ośrodku Kultury w Dzierżąznej, aby wspólnie świętować i odpoczywać podczas Dożynek Gminnych. Uroczystości rozpoczęły się korowodem dożynkowym, prowadzonym przez Orkiestrę Dętą działającą przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dzierżąznej oraz poczty sztandarowe gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych. Za nimi na specjalnie przygotowanym pojeździe jechali Starostowie Dożynek – Ewa Ptaszyńska z Dąbrówki Marianki i Dariusz Sędzicki z Besiekierza Rudnego, wioząc chleb i miód, Wójt Gminy Zgierz Zdzisław Rembisz, Przewodniczący Rady Gminy Zgierz Mirosław Burzyński oraz Zastępca Wójta Gminy Zgierz Marek Kominiak. Dalej szli mieszkańcy gminy wraz z członkiniami Kół Gospodyń Wiejskich niosącymi wieńce dożynkowe, symbolizujące zebrane plony i urodzaj.
 
Korowód zakończył się przemarszem przed sceną i ustawieniem przed nią wieńców. Po nim rozpoczęła się msza święta polowa, którą koncelebrowali o. Mirosław Skrzydło, Proboszcz Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Grotnikach oraz o. Leszek Walendzik, Superior Klasztoru Oblatów Maryi Niepokalanej w Grotnikach. Podczas mszy dożynkowej złożone zostały dary ołtarza. Starostowie Dożynek, przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich i Ochotniczych Straży Pożarnych, dzieci i młodzieży oraz mieszkańców gminy przynieśli chleb, kwiaty, owoce i wino, miód oraz ampułki z wodą i winem. Dary i wieńce dożynkowe zostały poświęcone. Szczególna oprawa mszy dożynkowej podkreślała jej podniosły charakter – uczestniczył w niej Chór Nauczycielski z Łodzi, Orkiestra Dęta działającą przy GOK oraz poczty sztandarowe gminnych OSP. 
Po mszy orkiestra dała kilkunastominutowy koncert dla zgromadzonych na uroczystościach mieszkańców.

Trzygodzinną część obrzędową Dożynek Gminnych rozpoczęło przekazanie przez Starostów chleba i miodu gospodarzom święta plonów – Wójtowi Gminy Zgierz Zdzisławowi Rembiszowi i Przewodniczącemu Rady Gminy Zgierz Mirosławowi Burzyńskiemu. Przekazując dary prosili Gospodarzy Dożynek, by je mądrze i sprawiedliwie podzielili, zaś rolnikom życzyli jeszcze lepszych przyszłorocznych zbiorów. Następnie Starostowie Dożynek, Wójt i Przewodniczący Rady wyszli do zgromadzonych, częstując ich chlebem upieczonym z mąki ze zboża z tegorocznych zbiorów.
 
Kolejnym punktem uroczystości było podarowanie przez Koła Gospodyń Wiejskich wykonanych przez siebie wieńców przedstawicielom instytucji i organizacji obecnych na uroczystościach, któremu towarzyszyły dowcipne przyśpiewki oraz śpiewane życzenia i oczekiwania na przyszłość. Wieńce otrzymali: Samorząd Gminy Zgierz na ręce Wójta Gminy Zgierz Zdzisława Rembisza i Przewodniczącego Rady Gminy Zgierz Mirosława Burzyńskiego od KGW z Lorenek; Samorząd Województwa Łódzkiego na ręce Członka Zarządu Województwa Marcina Bugajskiego od KGW ze Szczawina; Powiat Zgierski na ręce Wicestarosty Zgierskiego Marcina Karpińskiego od KGW z Białej; o. Mirosław Skrzydło, Proboszcz Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Grotnikach oraz o. Leszek Walendzik, Superior Klasztoru Oblatów Maryi Niepokalanej w Grotnikach od KGW z Jedlicza; Miasto Zgierz na ręce Prezydent Miasta Iwony Wieczorek, Zastępcy Prezydenta Bohdana Bączaka oraz Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Grzegorza Macińskiego od KGW z Proboszczewic; Regionalny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Łodzi na ręce Przewodniczącego Krzysztofa Banasiaka od KGW z Gieczna; Bank Spółdzielczy w Zgierzu na ręce Prezes Zarządu Elżbiety Zytek od KGW z Dzierżąznej oraz Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego na ręce Przewodniczącego Rady Powiatowej Izby w Zgierzu Jerzego Kuzańskiego od KGW z Dąbrówki.
 
Podczas części obrzędowej dożynek wręczono też odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”, przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi osobom działającym na rzecz społeczeństwa i rozwoju rolnictwa. W tym roku odznaczeni zostali: Piotr Chachaj z Besiekierza Nawojowego, Władysław Chachaj z Władysławowa, Andrzej Janiszewski z Rogóźna, Józef Kleszczyński ze Szczawina Kolonii oraz Ewa Majewska z Jasionki. 
 
Po raz czwarty w historii gminy, po czteroletniej przerwie, uhonorowano tytułem „Przyjaciel Gminy Zgierz”. Przyznawany jest on osobom i instytucjom, które przyczyniły się do rozwoju gminy, wsparły organizowane przez nią przedsięwzięcia kulturalne, rekreacyjne, czy też wybitnie zasłużyły się dla jej mieszkańców.
W tym roku tytuł otrzymało Stowarzyszenie Historyczne „Strzelcy Kaniowscy”, które poprzez wieloletnią współpracę z Gminą Zgierz, walnie przysłużyło się do rozpowszechnienia historii gminy i zachowania pamięci o chwale oręża polskiego. Statuetkę i pamiątkową uchwałę Rady Gminy Zgierz nadającą tytuł odebrał Prezes Stowarzyszenia Piotr Gilewski.
 
W międzyczasie pracowały również dwie komisje konkursowe. Pierwsza oceniała wieńce dożynkowe przygotowane w ramach konkursu na „Współczesny Wieniec Dożynkowy” przez osiem Kół Gospodyń Wiejskich (Biała, Dąbrówka, Dzierżązna, Gieczno, Jedlicze, Lorenki, Proboszczewice, Szczawin). Pierwsze miejsce zajął wieniec wykonany przez KGW w Dąbrówce, drugie – KGW w Proboszczewicach, zaś trzecie – KGW w Białej. Natomiast wieniec przygotowany przez KGW w Lorenkach otrzymał wyróżnienie. Wszystkie Koła uczestniczące w „Konkursie na tradycyjny wieniec dożynkowy” otrzymały nagrody pieniężne.
Druga komisja oceniała stoiska biorące udział w konkursie na „Najlepsze Stoisko Promocyjne Sołectwa”. W tym roku swoje stoiska przygotowali mieszkańcy sześciu sołectw: Białej, Ciosen, Dzierżąznej, Łagiewnik Nowych, Rosanowa i Szczawina. Podobnie jak w ubiegłym roku można było na nich obejrzeć i zakupić wyroby miejscowych przedsiębiorców i twórców, skosztować lokalnych specjałów oraz poznać historię i specyfikę każdego sołectwa. Zwyciężyło Sołectwo Ciosny, drugie miejsce zajęło Sołectwo Dzierżązna, zaś trzecie – Sołectwo Rosanów. Wszystkie uczestniczące w konkursie sołectwa otrzymały nagrody pieniężne.
Wręczenie nagród w obu konkursach miało miejsce tuż po odznaczeniu „Zasłużonych dla rolnictwa” i „Przyjaciela Gminy Zgierz”.
 
Część obrzędową zakończyło wręczenie dyplomów i podziękowań sponsorom tegorocznych Dożynek Gminnych oraz przemówienia zaproszonych gości.
 
Część rozrywkową święta plonów rozpoczął występ Zespołu Śpiewaczego „Szczawinianki”, który w tym roku obchodzi jubileusz dziesięciolecia działalności artystycznej. W związku z rocznicą panie otrzymały życzenia i upominki z rąk Wójta i Przewodniczącego Rady Gminy Zgierz. Później wystąpili: Zespół Śpiewaczy „Giecznianki” z kapelą ludową Zenona Rudnickiego, Zespół Tańca Nowoczesnego „Raindrops-Junior” oraz Chór Nauczycielski z Łodzi.
 
Po artystach-amatorach scenę objęły we władanie Gwiazdy uroczystości: Krystyna Giżowska, Andrzej Dyszak oraz Zespół Video, na koncerty których licznie przybyli mieszkańcy Gminy Zgierz i nie tylko.
Dożynki zakończyła dyskoteka z DJ-em.
 
Przez cały czas, oprócz stoisk sołeckich, goście dożynkowi mogli odwiedzać liczne stoiska gastronomiczne, wystawy płodów rolnych i twórczości artystów ludowych oraz zapoznać się z ofertą firm i instytucji.

(M.W.)

Sylwetki Starostów Dożynek 2012 
 
Ewa Ptaszyńska ma 39 lat. Mieszka w Dąbrówce Mariance, gdzie wraz z mężem Grzegorzem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 57 ha łącznie z gruntami dzierżawionymi. Państwo Ptaszyńscy są hodowcami trzody chlewnej oraz ptactwa ozdobnego. Główną jednak działalnością jest produkcja zbóż. Państwo Ptaszyńscy mają trójkę dzieci, a pani Ewa drugą kadencję jest przewodniczącą Rady Rodziców w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Dąbrówce Wielkiej. 
 
Dariusz Sędzicki ma 48 lat. Mieszka w Besiekierzu Rudnym. Obecnie wraz z żoną Małgorzatą prowadzi 13 ha gospodarstwo rolne specjalizujące się w hodowli krów mlecznych oraz jałówek hodowlanych. Państwo Sędziccy mają czworo dzieci. Pan Dariusz już drugą kadencję jest Radnym Gminy Zgierz. Od 2006 r. pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego Rady Nadzorczej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Ozorkowie. Uhonorowany odznaką „Zasłużony dla rolnictwa” i „Zasłużony dla spółdzielczości mleczarskiej”.

Oprac. Gminny Ośrodek Kultury w Dzierżąznej

Data publikacji: 2012-08-30 14:33