Dzień Edukacji Narodowej w gminnych szkołach


Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto obchodzone co roku 14 października w rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Nie ma w Polsce szkoły, w której w tym dniu nie odbywałyby się uroczyste apele. To także doskonała okazja do wyróżnienia i uhonorowania najbardziej zasłużonych nauczycieli i pracowników oświaty.

Kliknij na zdjęcie, aby przejść do galerii   
 

 

 
 
 
  

 

 

 

Dzień wcześniej, 13 października w Filharmonii Łódzkiej odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej.

Blisko 500 najbardziej zasłużonych nauczycieli z regionu łódzkiego zostało uhonorowanych medalami Prezydenta RP oraz odznaczeniami Ministra Edukacji Narodowej, Łódzkiego Kuratora Oświaty i Marszałka Województwa Łódzkiego. W zaszczytnym gronie znalazł się Andrzej Leja - nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Grotnikach, który odebrał Medal Komisji Edukacji Narodowej, wręczany za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.

Szczególne zasługi rodzimych nauczycieli dla gminnego szkolnictwa dostrzegł też Wójt Gminy Zgierz Zdzisław Rembisz. 14 października, podczas uroczystych apeli szkolnych, Nagrodą Wójta Gminy Zgierz wyróżnieni zostali:
Beata Wojakowska – nauczycielka muzyki w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Grotnikach, instruktorka chóru szkolnego „Leśne nutki” wraz z którym uczestniczy w ogólnopolskim projekcie „Śpiewająca Polska”, organizatorka konkursu poświęconego twórczości Fryderyka Chopina „Chopiniana” (efektem tego wydarzenia było wydanie w ubiegłym roku płyty pt. „Romantycznie…” z utworami Fryderyka Chopina i Adama Mickiewicza);
Danuta Baszczyńska – nauczycielka języka polskiego i historii w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Giecznie, organizatorka gminnych konkursów mitologicznych, ortograficznych;
Anna Kulik – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Wielkiej za całokształt pracy dydaktycznej, wychowawczej i organizacyjnej.

Do życzeń i gratulacji dołączył się Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu Cezary Piotrowski.

Były również specjalne podziękowania i nagrody przyznawane nauczycielom oraz pracownikom szkolnym przez dyrektorów szkół.

Dzień Edukacji Narodowej to również czas, kiedy uczniowie mogą podziękować swoim mentorom za ich codzienny trud, serce oraz wkład w wychowanie i nauczanie młodego pokolenia. W każdej ze szkół, maluchy i młodzież, przygotowali występy artystyczne.

Komisja Edukacji Narodowej, utworzona została 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Była pierwszą tego typu instytucją w Europie w XVIII wieku. Jej najważniejszym zadaniem było przeprowadzenie reformy systemu edukacji, miała zająć się transformacją jezuickiego systemu szkolnictwa. Stworzyła szereg bardzo odważnych jak na owe czasy reform, m.in. otworzyła szkoły przed dziewczętami, które mogły pobierać nauki na takich samych prawach jak chłopcy. Lekcje przyrody, historii Polski i wychowania fizycznego oraz zasada nauczania przedmiotów wyłącznie w języku polskim to również spuścizna KEN. W rocznicę jej utworzenia obchodzony jest w Polsce Dzień Edukacji Narodowej.


M.K.

Data publikacji: 2011-10-17 13:23