Wyróżnienie specjalne


Na zaproszenie Wójta Gminy Zgierz 37-osobowa grupa dzieci i młodzieży uczestniczyła 25 czerwca w wycieczce do Oporowa, Gostynina, Łącka i Płocka. Wyjazdy organizowane w związku z zakończeniem zajęć szkolnych są formą wyróżnienia przez gminę uczniów osiągających bardzo dobre wyniki w nauce i reprezentujących szkoły w olimpiadach i konkursach.Aby przejść go galerii kliknij tutaj

Tegoroczna wycieczka rozpoczęła się od zwiedzenia Muzeum Wnętrz Dworskich w Oporowie – siedzibie rodu Oporowskich, wzniesionej ok. 1440 r. Ten mały, późnogotycki zamek obronny położony jest na wyspie otoczonej fosą i należy do niewielu zabytków tego typu w Polsce. Otoczony jest pięknym parkiem z I połowy XVIII wieku.

Następnie uczestnicy wycieczki odwiedzili Stadninę Ogierów w Łącku, która powstała w 1923 r. na podstawie decyzji Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego. To ważne miejsce organizowania imprez hodowlanych i jeździeckich, mające wpływ na podnoszenie jakości hodowli koni w Polsce.

Kolejnym etapem wyprawy był Płock – jedna z piastowskich stolic, a zarazem książęcych nekropolii. W miejscowej katedrze, wystawionej u schyłku XI wieku pochowani zostali m.in. Władysław Herman i Bolesław Krzywousty. Uczestnicy wycieczki zapoznali się z historią Katedry pw. Wniebowstąpienia NMP oraz Zamku Książąt Mazowieckich. Z wysokiego wiślanego brzegu spojrzeli na królową polskich rzek i udali się na obiad.

Po południu wszystkich zachwyciła wizyta w malowniczo położonym na skarpie płockim ZOO. W ogrodzie aktualnie przebywa 3700 zwierząt reprezentujących 320 gatunków, w tym 25 ginących, np. słoń indyjski czy pingwiny przylądkowe.

Ostatnim etapem wycieczki była wizyta w Gostyninie, gdzie uczestnicy wyjazdu zwrócili uwagę na Ratusz Miejski z lat 1821 – 1824 i odwiedzili Zamek Gostyński z II połowy XVI wieku, wielokrotnie później przebudowywany.

Na zakończenie wspólnego wyjazdu Wójt Gminy Zgierz Zdzisław Rembisz i Kierownik Referatu Edukacji i Spraw Społecznych Cezary Piotrowski wręczyli uczniom okolicznościowe dyplomy potwierdzające udział w wycieczce oraz złożyli życzenia na wakacje. Podziękowali także nauczycielom sprawującym opiekę na wycieczce Janowi Klimczakowi z ZSG w Giecznie i Piotrowi Gralakowi z ZSG w Grotnikach.

Cezary Piotrowski

Data publikacji: 2012-06-28 09:15