Projekt systemowy pn. "Inwestycja w siebie dzisiaj, szansą na lepsze jutro” współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny Program Operacyjny Kapitał Ludzki, realizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgierzu zgodnie z Działaniem 7.1.1 ma na celu rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji. Oprócz zajęć dydaktycznych w Klubie Integracji Społecznej rozwijających osobowość uczestników i szkoleń zawodowych dających im odpowiednie kwalifikacje zawodowe, są też inne atrakcyjne formy uczestnictwa promujące integrację uczestników projektu.
|
Kliknij na zdjęcie, aby przejść do galerii |
29 września 2011 r. uczestnicy projektu uczestniczyli w wycieczce integracyjnej do Warszawy. Wycieczka autokarowa do Warszawy oprócz integracji miała również na celu pokazanie uczestnikom projektu najciekawszych miejsc naszej stolicy.
Niewątpliwie najpiękniejszym i najbardziej znaczącym miejscem jest Zamek Królewski w Warszawie. Początki Zamku sięgają XIV wieku. Za czasów Zygmunta III Wazy uzyskał kształt zamkniętego pięcioboku. Był rezydencją królewską i miejscem obrad sejmu. W czasie zaborów znaczna część zbiorów zamkowych i dzieł sztuki znalazła się w Rosji. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości znaczna część zbiorów powróciła na dawne miejsce. We wrześniu 1939 r. Zamek został zbombardowany, jednak udało się uratować niektóre elementy wystroju wnętrz i dzieła sztuki. We wrześniu 1944 r. Zamek został wysadzony w powietrze przez wojska niemieckie. Decyzję o odbudowie Zamku Królewskiego podjęto dopiero w 1971 r., a w 1984 r. udostępniono zwiedzającym zrekonstruowane wnętrza Zamku Królewskiego. Dziś jest miejscem uroczystości państwowych, centrum prezentacji dzieł sztuki z największych europejskich kolekcji.
Uczestnicy wycieczki zwiedzili również Muzeum Powstania Warszawskiego umieszczone w stuletnich budynkach po starej elektrowni tramwajowej. Nowatorskie formy prezentacji i ukazywania dziejów Powstania Warszawskiego są na miarę XXI wieku. Zwiedzających wszystko tu zaskakuje. Monitory umieszczone w kanałach i barykadach, telefony przez które można posłuchać wspomnienia powstańców, dziury po pociskach, z których dochodzą dźwięki walczącego miasta. Zrekonstruowany fragment samolotu, z którego dokonywano zrzutów zaopatrzenia oraz fragment warszawskich kanałów służących powstańcom do komunikacji i ewakuacji. Niezwykłe wrażenie wywiera film „Miasto Ruin” wyświetlany w technice 3 D.
W programie wycieczki było również zwiedzanie Starego Miasta, które również odegrało ważną i krwawą rolę w okresie powstańczych dni. Wszystkich uczestników urzekła kolorowa Starówka Warszawska. Niezwykle interesującym i jednym z najbardziej monumentalnych w stolicy jest Pomnik Powstańców Warszawy, jako hołd wszystkim uczestnikom powstania warszawskiego.
Koordynator Projektu
Małgorzata Bibel
|
Data publikacji: 2011-10-12 09:47 |