Podsumowanie projektu „Lokalny lider w ekomuzeum – wyjazd studyjny do LGD Fundacja Biebrzańska”


12 lipca 2013 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Dzierżąznej odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Lokalny lider w ekomuzeum – wyjazd studyjny do LGD Fundacja Biebrzańska”, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, i promująca jego efekty. Wzięło w niej blisko 70 osób – uczestników wyjazdu i mieszkańców gminy.

Zebranych powitał Wójt Gminy Zgierz Zdzisław Rembisz, dziękując gościom za liczne przybycie, mimo deszczowej aury, po czym Kierownik Referatu Rozwoju, Promocji i Kultury Wioleta Głowacka omówiła cele projektu i jego kolejne etapy: szkolenie z zakresu zasad funkcjonowania sołectwa i jego zadań, możliwości pozyskiwania środków finansowych oraz zasad tworzenia i realizacji budżetu Gminy, które odbyło się 10 kwietnia oraz wyjazd studyjny w dniach 10-13 czerwca. Przedstawiła również prezentacje, pokazywane podczas pobytu w Augustowie – o działalności Lokalnych Grup Działania: Fundacji Biebrzańskiej i Fundacji Rozwoju Gmin „PRYM” oraz o dobrych praktykach we wsi Bagny, której sołtys Stanisław Łapciuk został laureatem tytułu Sołtys Roku 2010. 
 
Po prezentacjach prowadząca poprosiła uczestników wyjazdu o podzielenie się swoimi wrażeniami i przemyśleniami. Głos zabrali sołtysi: Agnieszka Klimczak z Dąbrówki Strumiany, Tomasz Marciniak z Lućmierza, Zyta Przechodzeń z Łagiewnik Nowych, Anna Potakowska z Czaplinka, Justyna Palmowska z Ciosen i Grzegorz Nyczaj z Kaniej Góry. W swoich wypowiedziach podkreślali, że udział w wyjeździe studyjnym dał im przede wszystkim możliwość lepszego poznania się z innymi sołtysami i członkami rad sołeckich oraz wymiany doświadczeń w prowadzeniu sołeckich spraw i motywowaniu mieszkańców do wspólnego działania na rzecz miejscowości. Ważne było też dla nich poznanie nowych form turystyki, takich jak ekomuzea, Zielone Szlaki Greenways i questing, które można zrealizować na terenie naszej gminy, a wiedzę ze szkolenia dla liderów lokalnych niektórzy zdążyli już wykorzystać w swojej pracy sołeckiej. Jednak najmilszą dla realizatorów projektu konkluzją było stwierdzenie, że takich przedsięwzięć powinno być więcej.
 
Podsumowanie projektu zakończyło krótkie omówienie wyników ankiet oceniających wyjazd, przedstawione przez Macieja Wrzesińskiego z Referatu Rozwoju, Promocji i Kultury. Uczestnicy ocenili wyjazd bardzo wysoko (większość ocen bardzo dobrych, nie było ani jednej negatywnej), zarówno pod względem ogólnej organizacji, miejsca realizacji, programu wyjazdu, jak i przydatności zdobytej wiedzy i umiejętności. Prawie wszyscy ankietowani chcieliby uczestniczyć w podobnych projektach w przyszłości (tylko jedna osoba nie udzieliła odpowiedzi). Wśród proponowanych tematów dominowało pozyskiwanie środków zewnętrznych, pisanie i realizacja projektów, rozwój obszarów wiejskich oraz tworzenie stowarzyszeń, gospodarstw agroturystycznych i produktów lokalnych. Ankietowani sugerowali też, co należałoby zmienić przy realizacji kolejnych takich projektów.
 
Na zakończenie części oficjalnej Wójt wręczył pamiątkowe dyplomy przedstawicielom sołectw uczestniczących w wyjeździe studyjnym. Po konferencji wszyscy udali się na spotkanie integracyjne, które było okazją do podzielenia się pomysłami na działalność sołectw, ale też do wspólnej zabawy. Gorący poczęstunek przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Białej. 
 
Przejdź do galerii zdjęć tutaj
 
Zapytaliśmy dwie panie sołtys o to:
1) jak oceniają projekt „Lokalny lider w ekomuzeum – wyjazd studyjny do LGD Fundacja Biebrzańska”?
2) czy zrealizowane szkolenia były dla nich przydatne?
3) co dał im udział w projekcie?
4) czy projekty takie jak ten, tzn. wyjazd studyjny i szkolenia, powinny być realizowane w przyszłości, czy raczej powinny mieć inną formę? 
 
Agnieszka Klimczak – Sołtys Sołectwa Dąbrówka Strumiany:
1) Projekt oceniam bardzo dobrze. W jego trakcie mogliśmy podzielić się doświadczeniem i wiedzą z innymi sołtysami, zarówno między sobą, jak i z osobami z rejonu, który odwiedziliśmy.
2) Tak. Nauczyły nas wszystkich, jak można integrować i zrzeszać ludzi. Chciałam tutaj podkreślić, że nasza gmina bardzo dobrze radzi sobie z integrowaniem mieszkańców, m.in. małymi grantami, które bardzo motywują ludzi do działania.
3) Nowe doświadczenia i pomysły. Bardzo podobały mi się przydomowe oczyszczalnie ścieków budowane w miejscowości Bagny (w systemie roślinno-stawowym – przyp. red.), które można było by budować u nas.
4) Mogą być w formie wyjazdu studyjnego, ale powinno być więcej możliwości poznania odwiedzanego rejonu, takich jak zwiedzanie Muzeum Lipskiej Pisanki. 
 
Zyta Przechodzeń – Sołtys Sołectwa Łagiewniki Nowe
1) Projekt oceniam bardzo dobrze.
2) Tak. Mam nadzieję, że uda mi się wykorzystać zdobytą wiedzę w moim sołectwie.
3) Mogłam zobaczyć, jak mieszkańcy Bagien wspólnie realizują zadania na rzecz swojej wsi, mobilizują się i działają razem, integrują się. U nas jest niestety inaczej, ponieważ gospodarstwa są małe, dużo osób pracuje zawodowo, więc nie mają czasu, przez co integracja jest mniejsza.
4) Jak najbardziej powinny być to wyjazdy studyjne. Pokazują one m.in. jak są wykorzystywane środki unijne w innych gminach i sołectwach. Byłam pierwszy raz na takim wyjeździe i mogłam zobaczyć, jak w innym regionie ludzie pracują na rzecz swojego sołectwa.

M.W.

Data publikacji: 2013-07-18 11:38