Obchody Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie w Jedliczu A


29 września w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym „Zacisze” w Jedliczu A odbyły się obchody Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie w ramach kampanii „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi”, zorganizowane pod hasłem „Zdrowie nie jest towarem”. Imprezę objęli patronatem prezydenci miast: Łodzi i Zgierza oraz Wójt Gminy Zgierz.


Kliknij obrazek, aby przejść do galerii.

Oficjalne otwarcie festynu rozpoczęło w samo południe „Przejście przez Symboliczne Drzwi”, po którym Prezes Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych Agnieszka Niedźwiedzka powitała uczestników i zaproszonych gości – Wójta Gminy Zgierz Zdzisława Rembisza, Dyrektora Oddziału Łódzkiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Władysława Skwarkę, p.o. Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi Małgorzatę Wagner i jej zastępcę ds. pomocy środowiskowej Elżbietę Jaszczak oraz Rzecznik Osób Niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta Łodzi Ewę Ściborską. W krótkich wystąpieniach goście podkreślali, jak ważna jest wielopłaszczyznowa współpraca w działaniach na rzecz pomocy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym i podejmującym wysiłek reintegracji społeczno-zawodowej oraz walka ze stygmatyzacją i dyskryminacją osób chorych psychicznie, a zgromadzonym życzyli dobrej zabawy i udanej integracji.

Impreza rozpoczęła się już o godz. 10 gonitwą – wyjazdem z lasu oraz przejazdem zawodników stajni „Pod Jodłami”. Po oficjalnym otwarciu uczestnicy festynu udali się na padok, gdzie mogli podziwiać sprawność jeźdźców. Jak niegdyś jeździli Kozacy zaprezentowali członkowie Apolinarski Group. Wykonywane w pełnym galopie akrobacje, m.in. obroty na koniu, zwisanie z boku konia, zeskakiwanie i przeskakiwanie przez konia oraz podnoszenie leżącej na ziemi czapki i zapierały dech w piersiach. Aplauz wzbudził też pokaz ułańskiego władania szablą i lancą w wykonaniu Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala.

Organizatorzy zapewnili poza sportowych wiele innych atrakcji dla uczestników w każdym wieku. Były gry i zabawy dla dzieci, warsztaty ceramiczne oraz pokazy sokolnicze, zaś straż pożarna prezentowała swoje wozy bojowe. Dzieci mogły wyszaleć się w dmuchanym zamku, malować buzie i jeździć na kucykach. Można było zwiedzić wystawę prac podopiecznych Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych i stoiska współpracujących z nim organizacji. Organizatorzy przygotowali również punkt konsultacyjny, w którym można było uzyskać informacje o formach pomocy dla osób chorujących psychicznie i ich rodzin. Kowal dał pokaz podkuwania konia, a osoby w wieku 50+ mogły wystartować w konkursie Łódzkiego Szlaku Konnego. Zaprezentowała się również sekcja konna łódzkiej Straży Miejskiej.

Podczas Dnia Solidarności odbyło się także spotkanie eksperckie na temat możliwości wspierania osób wykluczonych społecznie, w którym uczestniczyli zaproszeni goście, a jedną z głównych atrakcji był recital Lecha Dyblika.

Na głodnych czekały stoiska z gorącym bigosem, chlebem ze smalcem i ogórkiem oraz ciastami i napojami.

M.W.
Data publikacji: 2013-10-02 13:12