Oj działo się, działo...


7 lipca zapadnie w pamięci wielu mieszkańcom naszej gminy. To za sprawą imprezy, jaką zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Dzierżąznej. Na łonie natury, na terenie ośrodka, przy przepięknej pogodzie odbył się Festiwal Piosenki Znanej i Lubianej WYKA’ 2013 oraz I Turniej Sołectw Gminy Zgierz SOŁTUR.

Rywalizacja zaczęła się tuż po godzinie czternastej. Osiem drużyn z sołectw: Biała, Ciosny, Czaplinek, Dąbrówka Strumiany, Dzierżązna, Kębliny, Szczawin i Ustronie, zgłoszonych do turnieju, zażarcie walczyło o puchar i tytuł Super Sołectwa. Przygotowane konkurencje stały się nie lada wyzwaniem. Zaangażowanie grup startujących w turnieju było ogromne. Panie, panowie, młodzież i dzieci, bez względu na trudność konkurencji, jakie przygotowali organizatorzy, dzielnie wykonywali określone zadania. Nad przebiegiem i prawidłowością przeprowadzanych konkurencji czuwała bezstronna komisja sędziowska w składzie: sędzia główny - Małgorzata Pawlak i sędzia pomocniczy - Agata Pierzgalska (nauczyciele wychowania fizycznego) oraz sędzia liniowy - Marcin Pierzgalski. Śmiechu i zabawy publiczność miała co nie miara. Konkursy: „taxi taczka”, „bieg na sześć nóg”, „jazda na rowerze sołtysa do urzędu” połączona z pisaniem i odczytaniem kurendy, „kropelka do kropelki” czy „bieg sołmena i sołmenki”, wzbudziły entuzjazm publiczności kibicującej swoim sołectwom.

Podczas zmagań grup na boisku, gdzie odbywały się mecze w walonkach piłką zrobioną z siana, na scenie rozpoczął się festiwal, w którym rywalizowały zespoły śpiewacze. Do konkursu przystąpiły: Szczawinianki ze Szczawina, Jawor z gminy Dalików, Giecznianki z kapelą ludową Zenona Rudnickiego, Czeremcha reprezentujący miasto Głowno, zespół wokalno-instrumentalny Daszynianki z gminy Daszyna, Kapela Ludowa Witaszewiacy wraz z zespołem śpiewaczym z gminy Góra Świętej Małgorzaty oraz solistki: Katarzyna Królikowska, Gabriela Skopiak, Krystyna Szreter. Wszystkie prezentacje festiwalowe oceniało jury w składzie: Przemysław Hachorkiewicz - muzyk, Renata Banacka - Kierownik Ośrodka Inicjatyw Artystycznych w Łódzkim Domu Kultury, muzyk, nauczyciel akademicki oraz Stanisław Wróbel - instruktor Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Boczki Chełmońskie.

Po występach zespołów odbyła się ostatnia konkurencja kończąca turniejowe zmagania - przeciąganie liny, po której jury konkursowe i sędziowskie udało się na narady i podsumowanie wyników. Zawodnicy mieli chwilę oddechu i czekając na wyniki, przypatrywali się występom zagranicznych zespołów ludowych, które wystąpiły w ramach XXX Międzynarodowych Warsztatów Folklorystycznych. W tym roku oglądaliśmy zespoły z Bułgarii, Gruzji, Ukrainy i Serbii.

Po części artystycznej ogłoszone zostały wyniki. Laureatami Festiwalu Piosenki Znanej i Lubianej WYKA’ 2013 w kategorii zespołów zostali: I miejsce zespół wokalno-instrumentalny Daszynianki, II miejsce zespół śpiewaczy Jawor. W kategorii solistów wyróżnienie przyznano Krystynie Szreter z zespołu Czeremcha. Organizator festiwalu - Gminny Ośrodek Kultury w Dzierżąznej - przygotował dla wszystkich uczestników pamiątkowe dyplomy, a dla zwycięzców ufundował nagrody finansowe.

Puchar Wójta Gminy Zgierz dla SUPER SOŁECTWA I Turnieju Sołectw Gminy Zgierz SOŁTUR zdobyło Sołectwo Dzierżązna. Natomiast Sołectwo Biała za zajęcia II miejsca oraz Sołectwo Kębliny za zajęcie III miejsca, zostały uhonorowane statuetkami. Wójt Gminy Zgierz Zdzisław Rembisz ufundował ponadto nagrody dla zwycięzców (koszulki, książki, przewodniki) oraz słodki poczęstunek regeneracyjny dla wszystkich drużyn. Sołectwa, które stanęły na podium otrzymały również nagrody pieniężne ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Dzierżąznej.

Beata Stańczyk
Gminny Ośrodek Kultury w Dzierżąznej

Przejdź do galerii zdjęć tutaj

Data publikacji: 2013-07-12 12:15