Szlakiem walk 28. pułku Strzelców Kaniowskich i Kresowej Brygady Kawalerii


W niedzielę, 15 września, już po raz siódmy na gminne drogi wyruszyli uczestnicy Rajdu Edukacyjnego „Szlakiem walk wrześniowych 28. pułku Strzelców Kaniowskich i Kresowej Brygady Kawalerii w Gminie Zgierz”.

Rajd jest związany z historią przemarszów i walk odwrotowych stoczonych na Ziemi Zgierskiej w dniu 7 września 1939 r. i następującej po nim nocy, przez te dwie jednostki wchodzące w skład Armii „Łódź”. Po przegranej bitwie granicznej i po opuszczeniu bronionej do 5 września zasadniczej linii oporu na linii rzek: Warty i Widawki, wszystkie oddziały tej Armii wycofywały się pod naporem niemieckim w kierunku Głowna i Brzezin.

Dla uczczenia tamtych wydarzeń i poległych w bojach polskich żołnierzy, na terenie Gminy Zgierz powstały dwa szlaki turystyczne, które odtwarzają przebieg przemarszów i walk stoczonych przez obie jednostki: szlak pieszy pn. „Szlakiem bojowym 28. pułku Strzelców Kaniowskich z dnia 7 września 1939 r.” oraz szlak rowerowy pn. „Szlakiem bojowym Kresowej Brygady Kawalerii z dnia 7 września 1939 r.”. Obydwa zostały wytyczone i opisane dzięki mozolnej pracy Stanisława Frątczaka z Ozorkowa.

Rajd co roku przygotowują wspólnie: Urząd Gminy Zgierz, Urząd Miasta Zgierza oraz Muzeum Miasta Zgierza, przy udziale grup rekonstrukcyjnych: Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Strzelcy Kaniowscy” w Łodzi i Sekcji Kolarskiej „Szwadron” im. 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich przy Oddziale PTTK w Ozorkowie oraz Oddziału Zgierskiego PTTK.

Kulminacyjnym momentem każdego rajdu jest uczczenie pamięci ponad stu polskich żołnierzy poległych w krwawej walce stoczonej w nocy 7/8 września pod Kęblinami przez 28. pułk Strzelców Kaniowskich.

Przejdź do galerii zdjęć tutaj

Niedzielny poranny deszcz nie zachęcał do wędrówki. Nie mniej w południe, już przy przejaśnieniach, jako pierwsza w drogę wyruszyła z Ustronia grupa rowerowa. Po niej, dwiema różnymi 10-kilometrowymi trasami podążyły grupy piesze: jedna z tras rajdu zaczynała się w rejonie przystanku tramwajowego w Lućmierzu, zaś druga - przy Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Szczawinie. O godz. 14 grupy: rowerowa oraz „szczawińska” spotkały się w Kęblinach. Tutaj, przy pamiątkowym obelisku przy dawnym dworze wartę wystawili członkowie obu grup rekonstrukcyjnych. Wójt Gminy Zgierz Zdzisław Rembisz oraz delegacja młodzieży szkolnej złożyli pod obeliskiem kwiaty i zapalili znicze. Właśnie dwór był kluczem, którego zdobycie otwierało drogę polskim żołnierzom do dalszego odwrotu w kierunku Strykowa.

Z Kęblin obie grupy wspólnie podążyły do Białej, gdzie przy miejscowym cmentarzu czekała już na nich grupa startująca z Lućmierza. Tutaj, we wspólnej mogile złożono ostatecznie w 1940 r. ciała wszystkich poległych polskich żołnierzy. Wójt Zdzisław Rembisz i delegacja młodzieży w obecności warty wystawionej przez grupy rekonstrukcyjne złożyli kwiaty na mogile i zapalili znicze.

Zakończenie rajdu nastąpiło w Szkole Podstawowej w Białej, gdzie dla wszystkich uczestników (a było ich prawie 250, w większości młodzież z 10 szkół miejskich i gminnych) przygotowano ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek.

Wszystkim, którzy pomimo niezachęcającej pogody podjęli się trudu wędrowania „śladami Września 1939 r.” oraz dyrekcji, pracownikom szkoły i osobom wspierającym przygotowanie i przebieg rajdu, organizatorzy gorąco dziękują.

Adam Zamojski

Data publikacji: 2013-09-16 15:24