15 lat Powiatu Zgierskiego


W sobotę, 23 listopada odbyła się w Kolegium Nauczycielskim w Zgierzu uroczysta gala z okazji 15-lecia istnienia Powiatu Zgierskiego. Była to okazja do podsumowań oraz uhonorowania mieszkańców powiatu, którzy wykazując ogromne zaangażowanie w pracy zawodowej i społecznej przyczyniają się do rozwoju naszej małej Ojczyzny.

W obecności starostów zgierskich i radnych powiatowych wszystkich czterech kadencji, władz samorządowych miast i gmin Powiatu Zgierskiego, parlamentarzystów z terenu powiatu, reprezentantów Sejmiku Województwa Łódzkiego oraz przedstawicieli służb mundurowych i instytucji współpracujących z powiatem, odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odebrało 67 osób. Miło nam poinformować, że w tym zacnym gronie znalazło się 6 osób związanych z Gminą Zgierz.


Aby przejść do galerii, kliknij na zdjęcie

Za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, Złoty Krzyż Zasługi odebrał Józef Bednarek, długoletni Sołtys Sołectwa Jedlicze B, obecnie członek Rady Sołeckiej. Pan Józef był jedną z dwóch osób, które otrzymały najwyższe rangą odznaczenie państwowe wręczone podczas jubileuszu powiatu. Krzyż Zasługi jest odznaczeniem przyznawanym osobom, których czyny przekraczają zakres ich zwykłych obowiązków i przynoszą znaczną korzyść Państwu lub obywatelom. Jest nadawany za ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.

Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie państwa, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę odznaczonych zostało pięciu pracowników Urzędu Gminy Zgierz: Marek Kominiak - Zastępca Wójta Gminy Zgierz, Alina Florkowska i Ewa Sicińska z Referatu Geodezji, Nieruchomości i Planowania Przestrzennego, Alina Kosior z Referatu Edukacji i Spraw Społecznych oraz Barbara Miazek z Referatu Finansowego.

Odznaczenia i gratulacje odebrali z rąk Wojewody Łódzkiego Jolanty Chełmińskiej, Starosty Zgierskiego Krzysztofa Kozaneckiego i Wójta Gminy Zgierz Zdzisława Rembisza.

Gratulacje uhonorowanym złożył także, za pośrednictwem kamer, Jerzy Buzek, ówczesny Prezes Rady Ministrów RP. To z jego rąk, dokładnie 23 listopada 1998 r., pierwszy Starosta Zgierski odebrał akt świadczący o powstaniu Powiatu Zgierskiego.

Podczas gali wyświetlono film, w którym w archiwalnych materiałach pojawili się kolejni starostowie: Józef Dziemdziela (I kadencja Rady Powiatu Zgierskiego 1998-2002, Starostwa Zgierski od listopada 1998 r. do listopada 2001 r., kiedy wybrany został Senatorem RP), Grzegorz Leśniewicz (I kadencja - od listopada 2001 r. do listopada 2002 r. oraz II kadencja - od listopada 2005 r. do listopada 2006 r.), Lesław Jarzębowski (II kadencja Rady Powiatu Zgierskiego 2002-2006, Starosta Zgierski od listopada 2002 r. do listopada 2005 r.), Jacek Socha (III kadencja Rady Powiatu Zgierskiego 2006-2010, Starostwa Zgierski od listopada 2005 r. do grudnia 2010 r.), Krzysztof Kozanecki (IV kadencja Rady Powiatu Zgierskiego 2010-2014, Starosta Zgierski od grudnia 2010 r.) W filmie pojawił się również gość specjalny - Jerzy Buzek.

Starostwo Powiatowe w Zgierzu z okazji jubileuszu wydało okolicznościową publikację z sylwetkami starostów oraz składem Rad Powiatu Zgierskiego wszystkich kadencji.

Uroczystą galę uświetnił koncert Chóru „Cantus” Kolegium Nauczycielskiego w Zgierzu.

M.K.

film - 15 lat Powiatu Zgierskiego

Data publikacji: 2013-11-26 09:29