Dożynki Gminne 2013 za nami


25 sierpnia rolnicy z Gminy Zgierz świętowali w Dzierżąznej zakończenie tegorocznych żniw. Święto Plonów to pradawny słowiański obyczaj, sięgający czasów przedchrześcijańskich, poświęcony zbiorom zbóż. Mimo upływu czasu istotą dożynek pozostało dziękczynienie za plony, radość z owoców ziemi i pracy rąk ludzkich oraz szacunek dla tradycji i chleba.


Kliknij obrazek, aby przejść do galerii

Dożynki rozpoczęły się korowodem dożynkowym, w którym szły: Orkiestra Dęta przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dzierżąznej wraz z Orkiestrą Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezinach, poczty sztandarowe gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych, Wójt Gminy Zgierz Zdzisław Rembisz, Przewodniczący Rady Gminy Zgierz Mirosław Burzyński, Zastępca Wójta Gminy Zgierz Marek Kominiak, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich niosące wieńce dożynkowe, symbolizujące zebrane plony i urodzaj, oraz mieszkańcy gminy. Na jego czele szli Starostowie Dożynek – Iwona Chachaj z Władysławowa i Andrzej Karpiński ze Szczawina, niosąc chleb i miód.
 
Korowód zakończył się ustawieniem wieńców przed sceną. Po nim rozpoczęła się msza święta polowa, którą odprawił o. Krzysztof Jezierski, Proboszcz Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Grotnikach. Starostowie Dożynek oraz mieszkańcy Sołectwa Czaplinek, przynieśli chleb, kwiaty, owoce i wino, miód oraz ampułki z wodą i winem. Dary i wieńce dożynkowe zostały poświęcone. Szczególny charakter mszy dożynkowej podkreślała jej oprawa – uczestniczył w niej Zespół Śpiewaczy „Szczawinianki”, Orkiestra Dęta przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dzierżąznej wraz z Orkiestrą Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezinach oraz poczty sztandarowe gminnych jednostek OSP. 
Po mszy połączone orkiestry dały około półgodzinny koncert dla mieszkańców zgromadzonych na uroczystościach.
 
Przekazanie chleba i miodu Gospodarzowi święta plonów – Wójtowi Gminy Zgierz Zdzisławowi Rembiszowi – przez Starostów Dożynek, było początkiem części obrzędowej. Starostowie tradycyjnie prosili Gospodarza o sprawiedliwy podział dożynkowych darów. Podziękowali też rolnikom za ich ciężką pracę oraz życzyli im lepszych zbiorów w przyszłym roku, po czym zarówno Starostowie Dożynek, jak i Wójt wyszli z koszami pełnymi chleba, upieczonego z pierwszej mąki tegorocznych zbiorów, do zgromadzonych na uroczystościach mieszkańców gminy oraz zaproszonych gości.
W tym samym czasie komisje konkursowe oceniały siedem wieńców dożynkowych, przygotowanych przez działające w gminie Koła Gospodyń Wiejskich, oraz sześć stoisk sołeckich.
 
Członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, w oprawie dowcipnych przyśpiewek, życzeń i oczekiwań na przyszłość, przekazały swoje wieńce na ręce przedstawicieli instytucji i organizacji obecnych na uroczystościach. Wieńce otrzymali: Wójt Gminy Zgierz Zdzisław Rembisz od KGW z Gieczna; Rada Gminy Zgierz na ręce Przewodniczącego Rady Mirosława Burzyńskiego od KGW z Łagiewnik Nowych; Powiat Zgierski na ręce Wicestarosty Zgierskiego Marcina Karpińskiego od KGW z Białej; o. Krzysztof Jezierski, Proboszcz Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Grotnikach od KGW ze Szczawina; Miasto Zgierz na ręce Prezydent Miasta Iwony Wieczorek i Przewodniczącego Rady Miasta Jarosława Komorowskiego od KGW z Proboszczewic; Regionalny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Łodzi na ręce Przewodniczącego Rady Związku Krzysztofa Banasiaka i członka Rady Związku Haliny Szymańskiej od KGW z Rosanowa; Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego na ręce Przewodniczącego Rady Powiatowej w Zgierzu Jerzego Kuzańskiego od KGW z Lorenek.
 
Święto plonów to przede wszystkim święto mieszkańców. Jest to również okazja do uhonorowania osób działających na rzecz społeczności lokalnej i rozwoju rolnictwa. W tym roku odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” zostały przyznane 5 osobom, przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek Wójta Gminy Zgierz. Wyróżnieni mieszkańcy to osoby od wielu lat związane z Gminą Zgierz, powszechnie szanowane za swą działalność i postawę, a przyznana odznaka wyraża uznanie dla ich dokonań. Odznaczeni zostali: Jan Adamczewski z Ciosen, Andrzej Brański z Brachowic, Andrzej Karpiński ze Szczawina Kościelnego, Jan Trojak z Woli Branickiej i Grażyna Kietla w Kotowic.
 
Po raz piąty uhonorowano tytułem „Przyjaciel Gminy Zgierz”. Przyznawany jest on osobom i instytucjom, które przyczyniły się do rozwoju gminy, wsparły organizowane przez nią przedsięwzięcia kulturalne, rekreacyjne, czy też wybitnie zasłużyły się dla jej mieszkańców.
W tym roku tytuł otrzymał Stanisław Dynek, Prezes Zarządu gminnego Związku OSP RP w Zgierzu i Prezes OSP w Skotnikach, który poprzez swoją wieloletnią współpracę na rzecz Gminy Zgierz przyczynił się do jej rozwoju, poprawy infrastruktury i stanu jej bezpieczeństwa, przede wszystkim pożarowego. Angażował się również w życie społeczne Skotnik i całej gminy, inicjując i wdrażając wiele cennych inicjatyw.
 
Na scenie nastąpiło także rozstrzygnięcie dwóch konkursów. W jednym – na „Współczesny Wieniec Dożynkowy” – wystartowały Koła Gospodyń Wiejskich z: Białej, Gieczna, Lorenek, Łagiewnik Nowych, Proboszczewic, Rosanowa i Szczawina. Pierwsze miejsce zajął wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Lorenek, drugieKoło Gospodyń Wiejskich z Rosanowa, natomiast trzecieKoło Gospodyń Wiejskich z Łagiewnik Nowych.
Jurorami w konkursie byli: Aleksandra Liberska, etnograf Działu Oświaty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (przewodnicząca jury), Dorota Abramczyk, Dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Bolesława Prusa w Zgierzu i Robert Starzyński, Dyrektor Muzeum Miasta Zgierza.
W drugim konkursie – na „Najlepsze Stoisko Promocyjne Sołectwa” – wystartowali mieszkańcy sołectw: Biała, Ciosny, Czaplinek, Kębliny, Rosanów i Szczawin. Podobnie jak w ubiegłych latach można było na nich skosztować lokalnych specjałów oraz poznać historię i specyfikę każdego sołectwa. Zwyciężyło, po raz drugi z rzędu, Sołectwo Ciosny, drugie miejsce zajęło Sołectwo Kębliny, trzecieSołectwo Rosanów.
Jurorami w konkursie były: Natalia Scegielniak-Glica, etnolog Działu Kultur i Tradycji Wyznaniowych Muzeum Miasta Łodzi (przewodnicząca jury), Anna Dąbrowska, Kierownik Rejonowego Zespołu Doradców w Zgierzu Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach i Karolina Kałużna, pracownik Biura Promocji Starostwa Powiatowego w Zgierzu.
Na zakończenie części obrzędowej wręczono dyplomy i podziękowano sponsorom tegorocznych Dożynek Gminnych oraz oddano głos zaproszonym gościom.
 
W części artystycznej wystąpiły zespoły działające pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Dzierżąznej: Zespół Śpiewaczy „Szczawinianki” ze Szczawina, Zespół Śpiewaczy „Giecznianki” z Gieczna z kapelą ludową Zenona Rudnickiego oraz Zespół tańca nowoczesnego „Raindrops-Junior”.
 
Gwiazdami wieczoru podczas tegorocznych dożynek byli: Jerzy Połomski, FUNNY FINGERS i Zespół VOLVER.
 
Imprezę zakończyła trwająca do północy dyskoteka z DJ-em.
 
Goście dożynkowi mogli przez cały czas odwiedzać, oprócz stoisk sołeckich, liczne stoiska gastronomiczne, wystawy twórczości artystów ludowych oraz zapoznać się z ofertą firm i instytucji. Najmłodsi natomiast dobrze bawili się w wesołym miasteczku.
 
M.W.
 
 
Sylwetki Starostów Dożynek 2013
 
Pan Andrzej Karpiński ma 58 lat. Mieszka w Szczawinie Dużym. Jest żonaty, ma trójkę dzieci. Prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni 30 ha, w tym 15 ha to grunty własne i 15 ha dzierżawione. Główny kierunek specjalizacji gospodarstwa to hodowla bydła mlecznego. Obecnie państwo Karpińscy posiadają 33 szt. bydła, w tym 15 krów. Hodują również trzodę chlewną, uprawiają zboża i kukurydzę oraz utrzymują łąki. Gospodarstwo jest zmechanizowane i ciągle rozwijane. Pan Andrzej współpracuje z Łódzkim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach. Od wielu lat jest członkiem Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Ozorkowie i przez kilka lat zasiadał w jej radzie nadzorczej.
 
Pani Iwona Chachaj ma 52 lata. Mieszka we Władysławowie, gdzie wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 25 ha, w tym 20 ha to grunty własne i 5 ha dzierżawione. Państwo Chachaj są również właścicielami 6,5 ha lasu. Uprawiają żyto, pszenicę oraz jęczmień. Przez ostatnie 20 lat gospodarstwo ukierunkowane było na hodowlę trzody chlewnej; liczba pogłowia - ok. 100 tuczników. Obecnie w gospodarstwie trwają prace modernizacyjne, prawdopodobnie zmieni ono profil w kierunku hodowli kur niosek lub gęsi. Od 2011 r. pani Iwona jest Sołtysem Sołectwa Władysławów. Poprzednie dwie kadencje funkcję tę pełnił jej mąż Władysław. Państwo Chachaj mają troje dzieci.

Data publikacji: 2013-09-05 13:41