Warsztaty Bożonarodzeniowe w Dzierżąznej


 
Kliknij na zdjęcie, aby przejść do galerii

 

Szła kolęda w noc grudniową…

… I zawitała na Warsztaty Bożonarodzeniowe do Gminnego Ośrodka Kultury w Dzierżąznej. Tego roku świąteczne zajęcia artystyczne trwały aż dwa dni – jeden przeznaczyliśmy dla dzieci i młodzieży, drugi dla dorosłych.


Warsztaty dla dzieci – 15.12.2011

Tradycyjnie rozpoczęliśmy rozstrzygnięciem konkursu „Szopka Bożonarodzeniowa” i wręczeniem nagród. Dumni laureaci – wykonawcy ciekawych i pięknych szopek – otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez GOK w Dzierżąznej: aparaty fotograficzne, mp4 i pendrive’y. Nagrody pocieszenia dla wszystkich uczestników konkursu oraz poczęstunek ufundowała Gmina Zgierz. Konkursowa wystawa szopek bożonarodzeniowych cieszyła oczy przez cały czas trwania warsztatów.

Podczas warsztatów twórczość artystyczna rozkwitała. Odwiedzili nas uczniowie niemal wszystkich szkół z terenu gminy Zgierz. Zajęcia prowadzone w kilku grupach pod opieką naszych świątecznych instruktorów artystycznych aż tętniły zapałem i energią młodego pokolenia.

Zacząć należało oczywiście od… choinki! Zapach igliwia i świerku unosił się nad nami, tworząc niepowtarzalną bożonarodzeniową atmosferę. Katarzyna Leszczak – florystka z zamiłowania – uczyła, jak wykonać całkiem niedużą, ale jakże sympatyczną choinkę z naturalnych elementów. Do własnego pokoju rzecz jasna.

Pora na ozdoby. W tym roku mogliśmy sprawdzić swoje umiejętności w wykonywaniu aniołków z sizalu według wskazówek udzielanych przez Agatę Włodarek, artystkę, która z zapałem wykonuje przepiękne sizalowe postaci.

Nie mogło oczywiście zabraknąć oryginalnych bombek – symbolu dzieciństwa i wspaniałych świąt. Ciekawie prezentowały się zarówno te wykonane metodą patchworkową, jak i ażurową. Jak wykonać bombki patchworkowe pokazała Wioletta Olczak-Hut – bibliotekarka, która uwielbia prowadzić zajęcia plastyczne z dziećmi. Cała sztuka polegała na nacięciu w odpowiedni sposób styropianowych bombek i ozdobieniu ich różnokolorowymi materiałami.

Bombki ażurowe wyglądają nieco inaczej – to delikatna, niemalże koronkowa robota. Razem z gwiazdkami wykonanymi metodą quillingu staną się ciekawą ozdobą okna. Świąteczne dekoracje okienne to domena kolejnej pasjonatki – instruktorki Agnieszki Kwiatkowskiej.

Naszym milusińskim życzymy ciekawych, plastycznych i wesołych świąt!Warsztaty dla dorosłych – 16.12.2011

Rozpoczęliśmy w grudniowych godzinach popołudniowych. Zostaliśmy sympatycznie zaskoczeni (czy wręcz zadziwieni) tak ogromnym zainteresowaniem mieszkańców naszej gminy! Chętnych do spełniania świątecznych artystycznych marzeń było… hohoho – jakby powiedział Mikołaj Nasz Święty ;) Nasze instruktorki udzielały wskazówek, co i jak wykonać, żeby było ładnie, świątecznie i elegancko. Oferta warsztatowa była przebogata, zatem każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Oprócz pachnących choinek i bombek wykonywanych różnymi technikami panie i panowie mogli stworzyć gwiazdy betlejemskie z krepiny, kwiaty z organzy jako ozdobę wigilijnego stołu oraz florystyczne dekoracje świecy, stołu i inne wariacje.

Zręczność i wyobraźnia naszych gości jest zdecydowanie nieograniczona. Ciekawostką była wystawa „Szydełkowe Cudeńka”, zorganizowana przez koło hobbystyczne działające w GOK w Dzierżąznej. Mogliśmy podziwiać niezwykłą zręczność naszych pasjonatek szydełkowania.

Słodki poczęstunek przygotowały panie przybyłe na warsztaty. Po podzieleniu się opłatkiem wysłuchaliśmy kolęd i skosztowaliśmy wszystkich smakołyków. Serdecznie dziękujemy.

Ach Święta, Święta… Do zobaczenia za rok!


Anna Wosiecka-Jasińska
Gminny Ośrodek Kultury w Dzierżąznej

Data publikacji: 2012-01-02 14:05