Pożar w biurowcu w Zgierzu - ćwiczenia z udziałem OSP z Białej


6 listopada 2013 r. około godz. 10 w siedmiopiętrowym biurowcu przy ul. A. Struga 23 w Zgierzu (teren dawnych zakładów „Boruta”) wybuchł pożar.


Kliknij obrazek, aby przejść do galerii.

Już po kilku minutach na miejscu pojawili się pierwsi strażacy, a kilkudziesięciu pracowników i klientów znajdujących się w budynku firm i instytucji zostało ewakuowanych. W międzyczasie dojechały kolejne jednostki, a strażacy przystąpili do gaszenia pożaru i przeszukania budynku. Ze względu na wysokość biurowca sprowadzono również podnośnik. Z okien na V piętrze unosił się dym. Strażacy szybko zlokalizowali i opanowali źródło pożaru. Ewakuowali też z budynku siedmioro poszkodowanych (w tym 4 na noszach), którym udzielili pomocy przedmedycznej w namiocie ewakuacyjnym. Na czas trwania akcji ulica przed biurowcem została zamknięta dla ruchu, a nad bezpieczeństwem czuwali funkcjonariusze zgierskiej policji i straży miejskiej.

Na szczęście opisane wydarzenia były tylko realizacją scenariusza powiatowych ćwiczeń jednostek państwowej i ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu zgierskiego. Objęły one prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych połączone z ewakuacją osób oraz udzielaniem kwalifikowanej pierwszej pomocy. Celem ćwiczeń było analizowanie czasów dojazdów do miejsca akcji, doskonalenie współdziałania jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, sprawdzenie działania systemu łączności dowodzenia i współdziałania, ocena funkcjonowania planu ewakuacji, ewakuacja osób oraz ocena udzielonej kwalifikowanej pierwszej pomocy.

W ćwiczeniach uczestniczyli strażacy z jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP ze Zgierza, Ozorkowa i Strykowa oraz OSP z Aleksandrowa Łódzkiego, Białej i Zgierza-Proboszczewic.

OSP w Białej reprezentowali druhowie: Przemysław Lewandowski, Arkadiusz Złotowski, Piotr Gadomski, Dariusz Miśkiewicz, Artur Miśkiewicz i Maciej Rynkiewicz.

M.W.
Data publikacji: 2013-11-07 09:20