Realizacja projektu "Smaki tradycji - wyjazd do LGD Stowarzyszenie Gorce-Pieniny"Kliknij obrazek, aby przejść do galerii.

W dniach 7 - 10 maja 50-osobowa grupa przedstawicieli KGW i OSP uczestniczyła w wyjeździe studyjnym, w ramach projektu „Smaki tradycji - wyjazd studyjny do LGD Stowarzyszenie Gorce-Pieniny”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013. Celem wyjazdu było zapoznanie się z dobrymi praktykami, wymiana doświadczeń w zakresie zadań związanych z rozwojem obszarów wiejskich oraz poznanie walorów kulturowych i turystycznych regionu. Program obejmował szkolenia i wyjazdy warsztatowe do Izby Regionalnej w Sromowcach Wyżnych.

Panie z naszył kół gospodyń wiejskich zapoznały się z działalnością tamtejszych KGW, poznały potrawy regionalne i miały możliwość ich degustacji.
Grupa została zapoznana z przędzeniem wełny oraz wykonywaniem chodników. Twórca ludowy Jan Kubik zaprezentował regionalny haft, cyfrowanie portek góralskich oraz muzykę góralską.
Wieczorem wysłuchaliśmy koncertu kapeli góralskiej.

Dzięki spotkaniu z zarządem Stowarzyszenia LGD Gorce-Pieniny zapoznaliśmy się z jego bieżącą działalnością. Byliśmy bardzo mile przyjęci przez Stowarzyszenie LGD Gorce-Pieniny, na pamiątkę każdy uczestnik otrzymał książkę Smaki gorczańsko-pienińskie. Bardzo dziękujemy przede wszystkim Prezes Stowarzyszenia Krystynie Kubik oraz pracownikom biura za sprawną i merytoryczną organizacje naszego pobytu. Wiele pomysłów zrealizowanych w tamtym regionie na pewno będzie inspiracją do realizacji u nas.

Poznaliśmy uroki Krościenka, Nidzicy, Czorsztyna i Szczawnicy. Wspaniała pogoda towarzyszyła nam przez cały wyjazd. Wyjazd był także okazją, by nasi mieszkańcy bardziej zintegrowali się w swoich organizacjach.
Wielkim powodzeniem cieszyła się m.in. siłownia zewnętrzna w Krościenku nad Dunajcem zrealizowana w ramach małych projektów.
Każdy uczestnik otrzymał Certyfikat na zakończenie szkoleń.


Podsumowanie projektu odbyło się 23 maja podczas konferencji w Białej. W trakcie spotkania uczestnicy podkreślali, że wyjazd był bardzo potrzebny. W jego trakcie społeczność lokalna mogła zobaczyć, jak działają organizacje w Gorcach i Pieninach, jakie inwestycje są dla nich priorytetowe. Grupa zapoznała się również z osiągnięciami Lokalnych Liderów, poznała miejscowe tradycje i obrzędy.

Wójt Gminy Zgierz Zdzisław Rembisz podziękował wszystkim uczestnikom za udział w projekcie i zachęcał do realizacji nowych pomysłów na naszym terenie. Z kolei Kierownik Referatu Rozwoju, Promocji i Kultury Wioleta Głowacka przedstawiła wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczestników. Wypadły one bardzo dobrze – według ankietowanych program projektu zrealizowany został w całości, a miejsce realizacji (Gorce i Pieniny) bardzo podobało się uczestnikom. Prowadzenie zajęć też było profesjonalne. Uczestnicy podkreślali w ankietach, że powinno być w gminie więcej takich wyjazdów, by poznawać inne tereny i rozwijać nasze.

Wioleta Głowacka
Data publikacji: 2014-05-29 15:26