72. rocznica egzekucji zgierskiej


20 marca na Placu Stu Straconych w Zgierzu oraz w Lesie Lućmierskim odbyły się uroczystości patriotyczne związane z 72. rocznicą rozstrzelania przez Niemców stu Polaków.


Kliknij na obrazek, aby przejść do galerii.

Uczestniczyły w nich rodziny poległych, przedstawiciele władz samorządowych miasta, gminy i powiatu zgierskiego, policji, straży pożarnej, wojska, organizacji kombatanckich i pozarządowych, instytucji miejskich oraz harcerze, uczniowie i mieszkańcy Zgierza. Wartę i Kompanię Honorową wystawili żołnierze z jednostki wojskowej w Leźnicy Wielkiej wchodzącej w skład 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Podczas uroczystości Gminę Zgierz reprezentowali Wójt Gminy Zdzisław Rembisz oraz Kierownik Referatu Edukacji i Spraw Społecznych Cezary Piotrowski.

Zbrodnia była odwetem za zastrzelenie przez Józefa Mierzyńskiego dwóch niemieckich żołnierzy i była największym aktem ludobójstwa w regionie łódzkim w czasie II wojny światowej. Niemcy przeprowadzili masową egzekucję na dawnym Placu Stodół, a okoliczną ludność zmusili do oglądania przebiegu masakry, biorąc spośród niej zakładników, by uniknąć zbrojnej akcji podziemia. Zbrodnia wstrząsnęła zgierzanami. Rozstrzelanych pochowano w zbiorowych mogiłach w Lesie Lućmierskim.


(M.W.)
Data publikacji: 2014-03-26 15:58